Your Member Benefits Website features include:

 • Access to online articles with helpful information
 • Ability to submit an online form asking a counselor to contact you
 • Topics covering working life, wellness, parenting, management, etc.

Your Customer Hub features include:

 • Automated headcount updates in UCMS
 • Invoicing reflective of the active populations under your account
 • Access reporting with case trends, disruptive issues, utilisation

Local Service Partners

Local Service Partners are independent EAPs with which WPO has established strategic relationships for the delivery of global EAP services in alignment with the WPO models, processes and quality standards.

 • 18 March 2022
 • 2 years

Jak pomoci uprchlíkům z Ukrajiny

Hal Morgan

V souvislosti s krizí na Ukrajině opustilo nebo opouští své domovy na Ukrajině velké množství lidí, kteří odcházejí do bezpečí jiných zemí. Největší počet jich dorazil nebo se snaží přejít do Polska. Značný počet osob se také přesouvá do Maďarska, Moldavska, Rumunska, na Slovensko a do dalších evropských zemí. Mnoho lidí z východních oblastí Ukrajiny se přesunulo do Ruské federace.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), agentury OSN pro uprchlíky, uprchlo z Ukrajiny během osmi dnů do 3. března 2022 více než milion uprchlíků a „situace se zřejmě stane největší uprchlickou krizí v Evropě v tomto století“.

Země, které s Ukrajinou sousedí, ponechaly své hranice pro uprchlíky otevřené a mnozí občané těchto zemí se snaží uprchlíkům z konfliktu pomoci, jak mohou. Takto rozsáhlý pohyb uprchlíků však vyžaduje mobilizaci úsilí lidí na celém světě, nejen v zemích sousedících s Ukrajinou.

Způsoby, jak můžete pomoci

Podpořte mezinárodní organizace, které poskytují přímou pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Patří mezi ně

Zkontaktujte ukrajinské spolky v České republice, které organizují podporu ukrajinského lidu. Některé z nich jsou uvedeny v seznamech zdrojů na těchto webových stránkách. Příklady jsou uvedeny zde:

Zjistěte, jaké organizace a iniciativy pro přesídlení ve vaší zemi pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny. Zeptejte se, jakou podporu tyto organizace nebo iniciativy potřebují, ať už ve formě finančních příspěvků, dobrovolnických služeb nebo ubytování pro uprchlíky. Možná budou potřebovat dobrovolníky, kteří by jim pomohli při

 • Vyzvedávání na hranicích nebo na letištích
 • Poskytování krátkodobého a dlouhodobého ubytování (pokud jste pronajímatelem nebo máte místo ve svém domě).
 • Zřizování bytů
 • Pomáháná se zajištěním stravy
 • Doučování nebo mentoring
 • Koordinaci sbírky darů
 • Tlumočení (pokud mluvíte ukrajinsky nebo rusky)
 • Právní pomoci (pokud jste právník)

Zajistit bydlení. Pokud jste pronajímatelem nebo máte ve svém domě místo, zvažte poskytnutí krátkodobého nebo dlouhodobého ubytování nově příchozím uprchlíkům:

 • AirBnB koordinuje se svými pronajímateli a s dary od veřejnosti poskytování bezplatného nouzového ubytování vysídleným lidem, včetně ukrajinských uprchlíků. Více informací najdete na adrese https://www.airbnb.org/get-involved (webové stránky jsou pouze v angličtině).
 • com (ubytování pro ukrajinské uprchlíky) je nezávislá platforma, jejíž záměr je spojit ukrajinské uprchlíky s potenciálními hostiteli (změna jazyka pomocí nabídky v levé dolní části obrazovky): https://www.ukrainetakeshelter.com.

Zajistěte pracovní místa. Pokud jste zaměstnavatel, zvažte poskytnutí pracovních míst nově příchozím uprchlíkům.

Odkaz

Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). (2022, 3. března). UNHCR: Z Ukrajiny uprchlo po ruské invazi už více než milion lidí. Získáno 16. března 2022 z webových stránek České noviny: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/unhcr-z-ukrajiny-uprchlo-po-ruske-invazi-uz-vice-nez-milion-lidi/2171081

Morgan, H. (Revize 2022, 16. března). Jak pomoci uprchlíkům z Ukrajiny [How to help refugees from Ukraine] (Z. Meeker a B. Schuette, editoři). Londýn: Workplace Options.

Prohlášení: Tento dokument je určen pro všeobecnou informaci. Neposkytuje čtenáři konkrétní pokyny, rady ani doporučení. S otázkami týkajícími se vaší konkrétní situace se můžete obrátit na příslušného odborníka.

United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR). (2022, 1 March). UNHCR mobilizing to aid forcibly displaced in Ukraine and neighbouring countries. Retrieved 1 March 2022 from https://www.unhcr.org/en-us/news/briefing/2022/3/621deda74/unhcr-mobilizing-aid-forcibly-displaced-ukraine-neighbouring-countries.html

Morgan, H. (2022, 1 March). How to help refugees from Ukraine (Z. Meeker & B. Schuette, Eds.). London: Workplace Options.

Disclaimer: This document is intended for general information only. It does not provide the reader with specific direction, advice or recommendations. You may wish to contact an appropriate professional for questions concerning your particular situation.

Related Posts

Wellbeing at Work Resources

Explore, educate and engage with our library of reports and insights on wellbeing industry trends.