Your Member Benefits Website features include:

 • Access to online articles with helpful information
 • Ability to submit an online form asking a counselor to contact you
 • Topics covering working life, wellness, parenting, management, etc.

Your Customer Hub features include:

 • Automated headcount updates in UCMS
 • Invoicing reflective of the active populations under your account
 • Access reporting with case trends, disruptive issues, utilisation

Local Service Partners

Local Service Partners are independent EAPs with which WPO has established strategic relationships for the delivery of global EAP services in alignment with the WPO models, processes and quality standards.

 • 25 March 2022
 • 2 years

Radzenie sobie z kryzysem w mediach

Centers for Disease Control and Prevention

Zastrzeżenie: Aby przyspieszyć komunikację, korzystamy z tłumaczeń maszynowych, dzięki czemu możemy szybciej przekazywać ci informacje.

Wiadomości mogą być pełne historii o niespodziewanych lub złych rzeczach, takich jak klęski żywiołowe, zagrożenie chorobami, zamachy bombowe, porwania i wojny. Przerażające jest to, że może się wydawać, iż takie rzeczy dzieją się wszędzie wokół nas, nawet w miejscach, w których czujemy się bezpiecznie – na przykład na kampusie uniwersyteckim, w centrach handlowych czy w domu. Widząc takie wydarzenia w telewizji lub nawet doświadczając ich na własnej skórze, można poczuć się niepewnie, zaniepokojonym lub przestraszonym. Uczucia te mogą utrzymywać się nawet po zakończeniu wydarzenia.

Oto kilka wskazówek, jak rozumieć wiadomości i to, co się widzi i słyszy:

 • W wiadomościach nie mówi się o codziennych czynnościach. Mówią natomiast o rzeczach, które są nietypowe – zarówno dobrych, jak i złych. Czasami wydaje się, że w wiadomościach więcej jest tych złych rzeczy – takich jak tragedie i przestępstwa. Na przykład, jeśli rozbije się samolot, w wiadomościach poświęca się temu dużo uwagi – do tego stopnia, że można pomyśleć, że samoloty rozbijają się cały czas. W rzeczywistości każdego dnia tysiące samolotów bezpiecznie startuje i ląduje – w wiadomościach po prostu się o nich nie mówi.
 • Czasami w wiadomościach ciągle pojawiają się historie o tragicznych wydarzeniach, takich jak zamachy bombowe czy katastrofy, takie jak powodzie lub trzęsienia ziemi. Nie oznacza to, że takie rzeczy dzieją się cały czas – oznacza to tylko, że w wiadomościach znów się o tym mówi. Wiadomości opisują coś, gdy dzieje się to po raz pierwszy, a następnie powtarzają tę historię. Można to zobaczyć w wiadomościach rano, a potem ponownie w nocy. Po pierwszym dniu w wiadomościach może pojawić się tzw. follow-up story, czyli informacja o tym, co wydarzyło się po wydarzeniu. Dlatego o tym samym zdarzeniu można słyszeć przez kilka dni, mimo że miało ono miejsce tylko raz.
 • Złe rzeczy w wiadomościach mogą ostrzegać o tym, co dzieje się wokół nas. Na przykład w wiadomościach może pojawić się informacja o tym, że ktoś w Twojej społeczności włamuje się do domów. Może to Cię przerażać, ale pamiętaj, że nawet jeśli jest to w wiadomościach, nie oznacza to, że przytrafi się Tobie. Historie takie jak ta mogą pomóc uświadomić Ci, że jesteś świadomy swojego otoczenia i tego, co możesz zrobić, aby się chronić (np. zamykać drzwi na klucz).
 • Katastrofy i tragiczne wydarzenia mogą wydobyć z ludzi to, co w nich najlepsze. Strażacy i policjanci wykonują swoją pracę (np. ratują ludzi), a wolontariusze i zwykli obywatele również są tam, by pomagać. Zobaczysz, jak ludzie w Twojej społeczności dobrowolnie przynoszą żywność i ubrania, aby pomóc poszkodowanym, jak rodziny łączą się, aby sobie nawzajem pomóc, jak powstają schroniska, aby ludzie mieli gdzie się zatrzymać. Ty też możesz się zaangażować!

To normalne, że martwisz się tym, co słyszysz w wiadomościach. Ważne jest jednak, aby wiedzieć, że choć przez jakiś czas wszystko może wydawać się niepewne, życie zazwyczaj dość szybko wraca do normy.

Stwórz swoją własną siatkę bezpieczeństwa.

Stosowanie się do poniższych wskazówek może pomóc w codziennym życiu, nawet w stresujących momentach:

 • Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną, spędzaj z nimi czas. Jeśli czujesz się niebezpiecznie, niepewnie, martwisz się lub boisz, albo nie rozumiesz, co się wokół Ciebie dzieje, porozmawiaj z rodziną, profesorami uniwersyteckimi, kolegami lub doradcą. Twoi bliscy lub inne osoby mogą pomóc w wyjaśnieniu tych wydarzeń, abyś mógł lepiej zrozumieć sytuację. Rozmawiając z przyjaciółmi i rodziną, można podzielić się swoimi uczuciami i mieć świadomość, że nie jest się samemu. Ponadto spędzanie z nimi czasu może pomóc poczuć się bezpieczniej i pewniej.
 • Pomaganie innym. Czasami, gdy jesteś zaniepokojony tym, co dzieje się wokół Ciebie, pomocne jest udzielenie wsparcia innym. Można pomóc, zbierając pieniądze, ofiarowując ubrania lub organizując akcje, takie jak zbiórka żywności dla organizacji pomagającej ludziom dotkniętym wojną, terroryzmem lub klęskami żywiołowymi. Nawet jeśli to Ty i Twoja rodzina jesteście poszkodowani w wyniku katastrofy, pomaganie innym może pomóc Ci uporać się z własnym stresem – może sprawić, że poczujesz się trochę bardziej opanowany.
 • Zapisywanie swoich uczuć. Spisanie swoich uczuć – w pamiętniku, dzienniku lub nawet na skrawku papieru – to świetny sposób na wyrzucenie z siebie wszystkiego. Możesz napisać, jak się czujesz, co się dzieje w Twoim życiu lub cokolwiek innego!
 • Trzymaj się swojej normalnej rutyny. Małe rzeczy, które robisz każdego dnia, przynoszą Ci ulgę – więc rób je dalej! Dbaj o siebie. Dużo śpij, dobrze się odżywiaj i bądź aktywny fizycznie.
 • Zrób sobie przerwę od wiadomości telewizyjnych. Obejrzyj zabawny film, spotkaj się z przyjaciółmi, przeczytaj zabawną książkę lub czasopismo. Zbyt wiele informacji o katastrofach może Cię przygnębić, więc spróbuj odmiany. Czy wiesz, że udowodniono, iż uśmiechanie się poprawia nastrój? Możesz spróbować obejrzeć kilka kreskówek lub przeczytać książkę z dowcipami. To może pomóc poczuć się jak nowo narodzony i na chwilę oderwać myśli od problemów.

Czasami zdarzają się rzeczy, których nie można przewidzieć. Jednak niektóre zjawiska (takie jak cyklony, burze tropikalne, powodzie czy pożary) występują w pewnych rejonach świata w określonych porach roku. Jeśli mieszkasz na obszarze, gdzie pogoda ma tendencję do cyklicznego występowania, możesz podjąć kilka kroków, aby przygotować się na wypadek sytuacji kryzysowej. Bycie przygotowanym może pomóc poczuć, że w sytuacji kryzysowej ma się większą kontrolę nad sytuacją i zmniejszyć stres:

 • Opracuj plan. Porozmawiaj z innymi o tym, jak być przygotowanym. Wybierz miejsce, do którego się udasz, do kogo zadzwonisz i co zrobisz. Koniecznie porozmawiajcie o tym, co należy zrobić, jeśli jesteście w szkole lub w pracy.
 • Należy mieć zestaw awaryjny. Warto mieć pod ręką wodę i żywność niepsującą się, taką jak krakersy, masło orzechowe i konserwy (zupy, owoce, warzywa itp.). Należy pamiętać o radiu zasilanym bateriami, latarce i zapasowych bateriach. Warto rozważyć spakowanie apteczki pierwszej pomocy, chusteczek higienicznych i papieru toaletowego. Dobrze jest też mieć latarnie (na olej do lampionów) lub świece do oświetlenia. Nie zapomnij też o swoich rodzinnych zwierzętach. Spakuj dodatkową wodę i jedzenie dla swoich czworonożnych przyjaciół.
 • Skompletuj zestaw przetrwania. Miej pod ręką kilka ulubionych książek, które zainteresują Cię i pozwolą Ci miło spędzić czas.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC), BAM! Body and Mind. (Sprawdzono w 2022 r. [Red.]). News you can use (Global Edit, B. Schuette & M. Maciolek, Redaktorzy). Zaczerpnięto dn. 18 lutego 2022 r. ze strony internetowej https://www.cdc.gov

Zastrzeżenie: Ten dokument jest przeznaczony wyłącznie do informacji ogólnej i nie ma na celu wskazywania konkretnego kierunku działań, dawania porad lub zaleceń. W kwestiach dotyczących konkretnej sytuacji, wskazane jest zasięgnięcie porady odpowiedniego specjalisty.

Related Posts

Wellbeing at Work Resources

Explore, educate and engage with our library of reports and insights on wellbeing industry trends.