Your Member Benefits Website features include:

  • Access to online articles with helpful information
  • Ability to submit an online form asking a counselor to contact you
  • Topics covering working life, wellness, parenting, management, etc.

Your Customer Hub features include:

  • Automated headcount updates in UCMS
  • Invoicing reflective of the active populations under your account
  • Access reporting with case trends, disruptive issues, utilisation

Local Service Partners

Local Service Partners are independent EAPs with which WPO has established strategic relationships for the delivery of global EAP services in alignment with the WPO models, processes and quality standards.

  • 25 March 2022
  • 2 years

Radzenie sobie ze stresem związanym z nagłym przeniesieniem siedziby firmy

Hal Morgan

Zastrzeżenie: Aby przyspieszyć komunikację, korzystamy z tłumaczeń maszynowych, dzięki czemu możemy szybciej przekazywać ci informacje.

Pożary, powodzie, burze, wojny oraz inne klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka mogą zmusić ludzi do opuszczenia swoich domów. Czasami taka ewakuacja jest tymczasowa, a powrót jest możliwy po ustąpieniu zagrożenia. Niekiedy przeniesienie jest długotrwałe lub nawet stałe, na przykład gdy dom jest zniszczony lub gdy ryzyko przemocy uniemożliwia powrót. Jeśli zostałeś zmuszony do opuszczenia swojego domu w wyniku przemocy lub katastrofy, w tym artykule znajdziesz wskazówki, jak radzić sobie ze stresem i traumą, które możesz odczuwać.

Stres i trauma związane z przymusowym przesiedleniem

Awaryjna lub przymusowa relokacja nie jest działaniem z wyboru. Często dokonuje się jej pod ogromną presją czasu, a czasem w obliczu zagrożenia. Czynniki, które przyczyniają się do stresu i traumy związanej z nagłą zmianą miejsca zamieszkania, to m.in.

  • Zakłócenie codziennej rutyny
  • Oddzielenie od rodziny i przyjaciół
  • Obawy o bezpieczeństwo osób, które były lub są zagrożone
  • Obawy o stan domu i ewakuowanej społeczności
  • Żal z powodu utraty rzeczy
  • Straty finansowe i presja związana z nieoczekiwanymi wydatkami
  • Obawy o zwierzęta domowe
  • Dyskomfort i brak prywatności w mieszkaniach awaryjnych

Przymusowa relokacja może być jeszcze bardziej traumatyczna w następujących okolicznościach:

  • Giną członkowie rodziny lub przyjaciele.
  • Są świadkami przemocy lub jej doświadczają.
  • Ludzie są zmuszeni do ucieczki do innego kraju.
  • Uchodźcy czują się niemile widziani w swoich tymczasowych domach lub schronieniach.
  • Tymczasowe schronienie zaczyna być postrzegane jako stałe.

Każde z tych doświadczeń może być niepokojące. W połączeniu mogą wywoływać uczucie szoku, dezorientacji, niepokoju i głębokiego nieszczęścia. Możesz reagować na nie szaloną huśtawką emocji – w jednej chwili śmiać się, a w następnej płakać. Takie krótkotrwałe reakcje są normalne. Każdy reaguje na doświadczenia związane z zakłóceniami i stratami na swój własny sposób. Oto kilka strategii, które pomogą Ci poradzić sobie z nieplanowanymi zmianami w Twoim życiu – zarówno w pierwszych dniach po przeprowadzce, jak i w dłuższej perspektywie czasowej.

Strategie radzenia sobie po nagłym wypadku lub przymusowym przeniesieniu

Może nie być sposobu na to, aby nagłe przeniesienie stało się łatwe lub wygodne, a żałoba po doświadczonych stratach może wymagać czasu, aby się z nią uporać. Poniżej podajemy kilka kluczowych strategii radzenia sobie z trudnościami, które mogą pomóc przetrwać ten trudny okres.

Pozostań w kontakcie.

  • Poświęć czas na przebywanie z osobami, które są z Tobą w nowym miejscu i dbanie o ich potrzeby. Możecie sobie nawzajem pomóc w radzeniu sobie z trudnościami, dzieląc się opowieściami o tym, co przeszliście, rozmawiając o swoich uczuciach i wspólnie opracowując praktyczne plany. Należy zrobić wszystko, co możliwe, aby podnieść na duchu osoby przebywające w pobliżu, nawet jeśli jest się świadomym bólu i poczucia straty.
  • Korzystaj z technologii, by utrzymywać kontakt z osobami, z którymi się rozstałeś. Zaplanuj regularne rozmowy przez telefon lub wideo. Osoby te mogą być w stanie pomóc Ci w praktyczny sposób, a Ty możesz być w stanie pomóc im. Utrzymywanie bliskiego kontaktu z pewnością może poprawić nastrój drugiej osoby.

Ustalcie codzienną rutynę.

Znajdź nowe zajęcia, które można włączyć do regularnej rutyny. Przewidywalność codziennej rutyny może sprawić, że tymczasowe życie stanie się bardziej komfortowe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Przygotowujcie posiłki o stałych porach. Wybierzcie się na wspólny codzienny spacer. Czytajcie bajki na dobranoc. Mogą to nie być te same czynności, które wykonywalibyście w domu, ale regularna rutyna może być emocjonalną kotwicą po znacznych zakłóceniach.

Opieraj się na swoich przekonaniach i praktykach duchowych.

Jeśli modlitwa lub czytanie tekstów religijnych jest częścią Twojego życia, niech będzie to dla Ciebie pocieszeniem. Jeśli znajdujesz odprężenie i relaks w przyrodzie, jodze, medytacji lub czymś innym, w miarę możliwości zrób miejsce na te praktyki w swojej codziennej rutynie.

Zaangażuj się w produktywne działania.

  • Zadbaj o to, by w nowym miejscu było jak najwygodniej, wykorzystując wszelkie posiadane dekoracje i meble.
  • Zgłoś się do pomocy w schronisku lub tymczasowej społeczności, przygotowując posiłki dla grup, organizując zajęcia lub pomagając innym nawiązać kontakt z osobami, z którymi zostali rozdzieleni.
  • Zaangażuj starsze dzieci w opiekę i zabawę z młodszymi, dopóki nie będzie można ustalić nowych zwyczajów związanych ze szkołą i opieką nad dziećmi.

Poznaj swoją nową społeczność i zaangażuj się w nią.

  • Poznaj swoją nową społeczność. Dowiedz się, gdzie najlepiej zaopatrywać się w żywność i inne artykuły pierwszej potrzeby. Staraj się poznawać ludzi i zawierać nowe przyjaźnie, nawet jeśli nie sądzisz, że zostaniesz na dłużej.
  • Jeśli wyemigrowałeś do innego kraju, naucz się języka. Dowiedz się, kto może Ci pomóc w uzyskaniu informacji na temat długoterminowego zakwaterowania i systemu opieki zdrowotnej. Dowiedz się, jakie masz możliwości pracy.

Zachowaj pozytywne nastawienie.

Opłakiwanie strat jest rzeczą normalną, ale postaraj się też dostrzec pozytywne strony swojej sytuacji. Pomyśl o tym, co dobrego może wyniknąć z tego zakłócenia w Twoim życiu, jak nowe doświadczenia i możliwości mogą przynieść korzyści Tobie, Twoim dzieciom lub innym osobom, które kochasz.

Szukać pomocy i przyjmować ją.

  • Skorzystać z usług doradczych, jeśli są one oferowane.
  • Poproś o pomoc w rozwiązywaniu praktycznych problemów związanych z zamieszkaniem w nowym domu. Może to być pomoc w ubieganiu się o zapomogę lub ubezpieczenie od strat materialnych. Jeśli przeprowadziłeś się do innego kraju, możesz potrzebować pomocy w nauce języka, zrozumieniu systemu szkolnictwa i opieki zdrowotnej lub poznaniu możliwości zatrudnienia.

Źródła

Abbott, A. (2016). Kryzys zdrowia psychicznego wśród migrantów [The mental-health crisis among migrants]. Nature, 538, 58–160.

Arenliu, A., Bertelsen, N., Saad, R., Abdulaziz, H., & Weine, S.M. (2020). Stresory związane z wojną i wysiedleniem oraz mechanizmy radzenia sobie z nimi w rodzinach syryjskich uchodźców mieszkających w Stambule [War and displacement stressors and coping mechanisms of Syrian urban refugee families living in Istanbul]. Journal of Family Psychology, 34(4), 392–401.

U.S. Department of Health and Human Services (HHS), Centers for Disease Control and Prevention (CDC), Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). (Zmienione w 2022 r. [Red.]). Stres związany z relokacją: Pomaganie rodzinom w radzeniu sobie ze stresem związanym z przeprowadzką po katastrofie [Relocation stress: Helping families deal with the stress of relocation after a disaster] (B. Schuette, Red.) [Global Edit]. Zaczerpnięto dn. 18 lutego 2022 r. ze strony internetowej https://www.atsdr.cdc.gov

Morgan, H. (2022, 23 February). Radzenie sobie ze stresem związanym z nagłym przeniesieniem siedziby firmy [Coping with the stress of emergency relocation] (Z. Meeker, B. Schuette & M. Maciolek, Redaktorzy). Londyn: Workplace Options.

Zastrzeżenie: Ten dokument jest przeznaczony wyłącznie do informacji ogólnej i nie ma na celu wskazywania konkretnego kierunku działań, dawania porad lub zaleceń. W kwestiach dotyczących konkretnej sytuacji, wskazane jest zasięgnięcie porady odpowiedniego specjalisty.

Related Posts

Wellbeing at Work Resources

Explore, educate and engage with our library of reports and insights on wellbeing industry trends.