Az országon belüli politikai konfliktusok, illetve az országok közötti politikai vagy fegyveres konfliktusok idején az erős érzelmek és vélemények személyes konfliktusokhoz vezethetnek a munkahelyen. Egyes munkahelyi konfliktusok és nézeteltérések produktívak lehetnek; ezek annak a jelei, hogy többféle véleményt is meghallgatnak annak érdekében, hogy megfontolt döntések szülessenek. Más munkahelyi konfliktusok a kollégák között mérgező munkahelyi környezetet teremthetnek, és átléphetik a zaklatás határát. A munkahelyi politikai konfliktusok különösen valószínű, hogy inkább megosztottságot, mint kapcsolatot és megértést teremtenek a kollégák között.
Hogyan kezeljük a munkahelyi politikai konfliktusokat munkavállalóként?
Kövesse a munkáltatójának a munkahelyi politikai véleménynyilvánításra és tevékenységre vonatkozó irányelveit:
- Ne vegyen részt politikai vitákban a munkahelyén, hacsak nem képes civilizált, tiszteletteljes beszélgetéseket folytatni:
- Ne kezdjen politikai vitába, illetve ne vegyen részt benne, ha nem nyitott a különböző nézetek meghallgatására, és nem hajlandó felülvizsgálni a saját álláspontját.
- A cél mindkét oldalon a munkatársak megértése és tanulása kell, hogy legyen – nem pedig az ellenállásuk vagy a nézeteik megváltoztatása.
- Ha egy politikai vita érzelmi intenzitása túl forróvá válik, és az emberek idegesek lesznek, zárja le a beszélgetést, vagy javasolja, hogy folytassák, amikor a kedélyek lecsillapodtak.
- Soha ne feltételezze, hogy egy másik személy politikai nézetei hasonlóak, vagy éppen eltérőek az Önétől, a nemzetiség, az etnikai hovatartozás, a kor, a nem vagy más jellemzők miatt.
- Ne hibáztasson egy kollégát egy kormány vagy egy politikai vezető tetteiért. Minden munkatársával bánjon tisztelettel és udvariasan a munkahelyén.
- Legyen tudatában annak, hogy beszélgetései milyen hatással lehetnek a hallótávolságon belül tartózkodó emberekre, még akkor is, ha nem vesznek részt a vitában. Lehet, hogy megsértődnek vagy megalázónak érzik azt, amit Ön vagy munkatársai mondanak?
- Ha a munkahelyi politikai beszélgetések sértik, bántják vagy zavarják, vagy ha az ilyen beszélgetések akadályozzák a munkavégzését, forduljon a vezetőjéhez vagy a HR-képviselőjéhez segítségért.
Hogyan kezeljük vezetőként a politikai konfliktusokat a munkahelyünkön?
Először is tartsa be a munkáltatói szabályzatot, és kövesse a HR-osztály útmutatásait. Ezen túlmenően az alábbiakban olvashat van néhány iránymutatást, amelyet érdemes szem előtt tartani:
- Alkalmazza következetesen a szabályokat. Ha megakadályozza a politikai spektrum egyik oldaláról érkező nézetek kifejezését, ugyanezt a korlátozást alkalmazza más oldalakról érkező nézetek kifejezésére is.
- Mutasson példát. Mutasson példát a tiszteletre és az udvariasságra. Kerülje a politikai témák megvitatását a beosztottjaival. Vezetőként hatalmi helyzetben van. Véleményét úgy értelmezhetik, hogy Önre nyomást gyakorolnak, hogy egyetértsen, vagy hogy a munkáltatója által preferált álláspontot képviselje. Ha helyénvaló és hasznos, mutassa meg, hogyan kell nyitottan hallgatni, önreflexióval és a másik ember álláspontjának megértésére irányuló törekvéssel beszélgetést folytatni. Ne viccelődjön ellentmondásos témákkal kapcsolatban.
- Figyelje a politikai vitákat, és lépjen közbe, mielőtt az érzelmek túlfűtöttek lennének. A nyugodt, átgondolt és kölcsönösen tiszteletteljes viták bármilyen témáról általában nem jelentenek problémát a munkahelyen, amíg nem mennek a produktív munka rovására. A dühös, érzelmes és tiszteletlen viták és az egyoldalú eszmecserék problémát jelentenek. Ezek tartósan károsíthatják a munkakapcsolatokat és a csapat termelékenységét. Lépjen közbe, mielőtt a viták az ellenségeskedés ilyen szintjére eszkalálódnának.
- Figyeljen az olyan beszédre vagy viselkedésre, amely átlépi a zaklatás vagy a megfélemlítés határát. Ilyen lehet például, ha egy alkalmazott politikai vitát erőltet egy olyan munkatársára, aki nem kíván részt venni benne. Lehet, hogy egy alkalmazott olyan beszélgetést folytat, amely túlmutat azon a ponton, ahol már nem szívesen hallgatják. Természetesen ide tartoznak az ellenséges és megalázó megjegyzések is. Szükség esetén lépjen közbe határozott figyelmeztetéssel vagy fegyelmi intézkedéssel. Gyorsan járjon utána a zaklatásról szóló panaszoknak, amelyeket alkalmazottai tesznek. Dolgozzon együtt a HR-képviselőjével, hogy megértse az ilyen helyzetek kezelésében betöltött szerepét.
- Folytasson személyes beszélgetéseket alkalmazottaival. Mutassa meg, hogy törődik velük, mint egyénekkel. Kérdezze meg őket arról, hogyan reagálnak a politikai nézeteltérésekre a csapatban. Tanítsa őket arra, hogyan tehetik a nehéz beszélgetéseket produktívabbá, és hogyan lehet megakadályozni a nemkívánatos beszélgetéseket. Reagáljon azonnal a megfélemlítésre, zaklatásra vagy erre vonatkozó panaszokra.
- Kezelje a teljesítményproblémákat. Ha a munkahelyi politikai viták a munkaidőből vesznek el, vagy csökkentik a teljesítményt, kezelje a problémát teljesítményproblémaként. Az Ön alkalmazottait azért fizetik, hogy munkát végezzenek, kielégítsék az ügyfelek igényeit és elérjék a teljesítménycélokat. Ha az egyén politikai meggyőződése és viselkedése akadályozza a teljesítményt, akkor ezt teljesítményproblémaként kell kezelnie. Még ha az egyén jól is teljesít, ha a másokkal való interakciói rontják a morált és csökkentik a produktivitást, akkor ezzel foglalkoznia kell.
- Kérjen segítséget. Ha nem tudja, hogyan kezelje a politikai feszültségeket és konfliktusokat a csapatában, kérjen javaslatokat más vezetőktől, a HR-től vagy a munkavállalói támogató programjától (EAP). Ha aggódik a csapatán belüli zaklatás vagy megfélemlítés miatt, azonnal kérjen útmutatást a HR-től.
Morgan, H. (Felülvizsgált 2022, március 16.). Politikai konfliktusok kezelése a munkahelyen [Handling political conflict at work] (P. Miklós, Z. Meeker és B. Schuette, szerkesztők). London: Workplace Options.
Jogi nyilatkozat: Ez a dokumentum csak általános tájékoztatásra szolgál. Nem ad az olvasónak konkrét útmutatást, tanácsot vagy ajánlást. Az Ön sajátos helyzetével kapcsolatos kérdésekkel forduljon megfelelő szakemberhez.