Your Member Benefits Website features include:

 • Access to online articles with helpful information
 • Ability to submit an online form asking a counselor to contact you
 • Topics covering working life, wellness, parenting, management, etc.

Your Customer Hub features include:

 • Automated headcount updates in UCMS
 • Invoicing reflective of the active populations under your account
 • Access reporting with case trends, disruptive issues, utilisation

Local Service Partners

Local Service Partners are independent EAPs with which WPO has established strategic relationships for the delivery of global EAP services in alignment with the WPO models, processes and quality standards.

 • 18 March 2022
 • 2 years

Když máte obavy o své blízké, kteří se nacházejí v oblasti ozbrojeného konfliktu

Hal Morgan

Pokud se vaši rodinní příslušníci, přátelé, kolegové z práce nebo jiní blízcí nacházejí v oblasti ozbrojeného konfliktu, je přirozené, že se obáváte o jejich bezpečnost. Je také přirozené, že ohrožení blízcí jsou středem vaší pozornosti. Jako znepokojený člen rodiny nebo přítel, který zůstává v kontaktu a snaží se pomáhat na dálku, však máte také své potřeby. Je důležité rozpoznat své potřeby včas a věnovat se jim, abyste mohli i nadále poskytovat stabilní a případně rozhodující podporu a pomoc.

Emoce, které v této situaci prožíváte, mohou být intenzivní, bolestivé a matoucí. Můžete cítit

 • Zlomené srdce, že lidé, které máte rádi, trpí a místo, které máte rádi, je poškozováno
 • Bezmocnos nebo neužitečnost, kterou cítíte jako vzdálený pozorovatel
 • Paniku a strach, když jsou zprávy špatné nebo když nemůžete komunikovat se svými blízkými
 • Zlost na své blízké, že zůstávají, když mohli odejít, a zároveň hrdost, že jsou tam a mohou pomoci něco změnit

Zde je několik způsobů, jak o sebe pečovat, abyste mohli i nadále poskytovat cennou podporu těm, které máte rádi.

Zůstaňte ve spojení.

Sociální podpora je pro dobré duševní zdraví zásadní:

 • Udržujte spojení se svými blízkými, kteří se nacházejí v oblasti konfliktu nebo se potýkají se stresem spojeným s přestěhováním. Může jim pomoci vědomí, že vám na nich záleží.
 • Pokud se běžné komunikační kanály stanou obtížnými, hledejte alternativy. Textové zprávy jsou někdy možností, když není možné telefonické nebo video spojení.
 • Udržujte si vlastní okruh sociální podpory. Trávte čas s lidmi, kterým na vás záleží a kteří vám mohou pomoci uvolnit se, když cítíte úzkost.

Udržujte obavy v perspektivě.

Uvědomte si, že svět se díky mediálnímu zpravodajství často zdá nebezpečnější, než ve skutečnosti je. Ano, válečná zóna je nebezpečná, ale ne pro každého člověka každý den. Naprostá většina vojáků v boji není zraněna a riziko pro civilisty je ještě nižší. Když v médiích vidíte znepokojivé záběry, snažte se uvědomit si, že to, co vidíte, jsou nejdramatičtější události dne, nikoli to, co se děje všude.

Omezte konzumaci médií.

Zůstaňte informovaní, ale pokud vás zprávy zneklidňují, zklidněte se. Vypněte upozornění na zprávy nebo si vyberte jen ty, které považujete za nezbytné. Vyhraďte si určitý čas během dne, kdy budete sledovat nové události. Sami si vyhledávejte informace ze spolehlivých zdrojů, místo abyste se nechali zahltit záplavou zpráv. Využívejte sociální média pro jejich silné stránky: spojení s ostatními a získání přístupu k lidem, kteří jsou svědky vývoje událostí. Dávejte si však pozor na slabé stránky sociálních médií: nefiltrované šíření názorů a nepravdivých nebo zkreslených informací.

Zachovávejte rutinu.

Dodržujte denní a týdenní rutiny nebo si vytvořte nové, abyste se mohli přizpůsobit změnám ve svých aktivitách (např. konverzace s lidmi v různých časových pásmech). Pravidelný čas na jídlo, spánek, cvičení a přestávky na odpočinek poskytují pohodlí a pocit stability. Rutiny jsou ještě důležitější jako emocionální kotva v dobách nejistoty a nestability.

Udělejte si čas na zábavu.

Pocit viny – že jste v bezpečí, zatímco vaši blízcí ne – vás může svádět k tomu, abyste si odepřeli radosti života. To nepomůže ani vašim blízkým, ani vám. Udělejte si čas na odpočinek od starostí a užívejte si. Vrátíte se s větší energií a jasnějším myšlením. Budete efektivněji plnit svou podpůrnou roli a možná budete mít nové nápady, jak pomáhat.

Pečujte o své zdraví.

 • Jezte zdravou směs čerstvých potravin. Dodržujte pravidelnou dobu jídla.
 • Dopřejte si potřebný spánek. Pokud jste v noci vzhůru a hovoříte s lidmi v jiném časovém pásmu, pokuste se upravit svůj rozvrh tak, abyste si udělali čas na pozdější vstávání nebo zdřímnutí.
 • Buďte fyzicky aktivní. Choďte do posilovny nebo na hodiny jógy. Vyjděte ven na procházku nebo si zaběhejte. Jakákoli fyzická aktivita, i kdyby trvala jen několik minut, může snížit stres a pomoci vám udržet si zdraví.
 • Vyhněte se nezdravému chování, jako je stresové stravování nebo užívání drog, tabáku či alkoholu.

Najděte způsoby, jak podniknout pozitivní kroky.

 • Hledejte způsoby, jak pomoci přátelům a příbuzným, kteří se nacházejí v oblasti konfliktu, i když se tyto snahy zdají být malé a nedostatečné. Naslouchejte, když se dělí o své zkušenosti. Pokud je to užitečné, poskytněte jim emocionální podporu. Pokud můžete, poskytněte materiální podporu.
 • Přispějte k širšímu úsilí o ukončení konfliktu a k pomoci lidem, kteří jím byli zasaženi. Vyhledávejte organizace, které prosazují řešení a pomáhají lidem v nouzi. Zjistěte, jakou pomoc mohou tyto organizace využít. Přispěním peněz nebo dobrovolnickou prací pro nějakou organizaci se můžete cítit méně bezmocní a možná budete schopni něco skutečně změnit.
 • Šířte laskavost ve svém každodenním životě, ve styku se sousedy, kolegy v práci i cizími lidmi. Provádění laskavých činů, které zcela nesouvisí se vzdáleným konfliktem, je dalším způsobem, jak podniknout pozitivní kroky – a to vám může pomoci cítit, že máte věci více pod kontrolou ve světě, který se zdá být mimo kontrolu.

Vyhledejte pomoc.

Pokud vás pocity obav a úzkosti přemáhají, pokud se u vás objevují příznaky jako nespavost, vyčerpanost, citová otupělost, podrážděnost nebo výbuchy hněvu, vyhledejte pomoc odborného poradce. Nadměrný stres může vést k tělesným a duševním zdravotním problémům, které lze léčit tím, že odstraníte jejich příčiny a naučíte se zvládat emoce a neproduktivní návyky v myšlení. Obraťte se na program podpory zaměstnanců a zjistěte, jaká pomoc je vám k dispozici.

Morgan, H. (Revize 2022, 16. března). Když máte obavy o své blízké, kteří se nacházejí v oblasti ozbrojeného konfliktu [When you’re concerned about loved ones in an area of armed conflict] (Z. Meeker a B. Schuette, editoři). Londýn: Workplace Options.

Prohlášení: Tento dokument je určen pro všeobecnou informaci. Neposkytuje čtenáři konkrétní pokyny, rady ani doporučení. S otázkami týkajícími se vaší konkrétní situace se můžete obrátit na příslušného odborníka.

Morgan, H. (2022, 28 February). When you’re concerned about loved ones in an area of armed conflict (Z. Meeker & B. Schuette, Eds.). London: Workplace Options.

Disclaimer: This document is intended for general information only. It does not provide the reader with specific direction, advice or recommendations. You may wish to contact an appropriate professional for questions concerning your particular situation.

Related Posts

Wellbeing at Work Resources

Explore, educate and engage with our library of reports and insights on wellbeing industry trends.